|
Grupa Wsparcia Psychicznego "Weź tyle, ile potrzebujesz. Daj tyle, ile możesz"
|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
Sensitive
Administrator
Dołączył: 29 Lis 2010
Posty: 108
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 2 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Łódź
|
Wysłany: Temat postu: Nikotynizm |
|
|
Zjawisko nikotynizmu polega na przewlekłym używaniu tytoniu, zawierającego silną truciznę - nikotynę i inne szkodliwe dla organizmu ludzkiego substancje, zawarte w liściach i korzeniach tytoniu. Nikotynizm objawia się olbrzymimi negatywnymi skutkami, zarówno indywidualnymi jak i społecznymi; źródła podają, że nawet przewyższają skutki alkoholizmu.
Używanie tytoniu polega na:
- wprowadzaniu do organizmu części produktów spalania tytoniu (tzn. dymu tytoniowego z papierosa bądź fajki),
- spożywania esencji tytoniowej (przez żucie liści tytoniowych),
- wciąganiu nosem tabaki czyli sproszkowanego tytoniu.
Nikotynizm jest powszechnie uważany za nałóg, jednak nie posiada pełnych cech uzależnienia fizjologicznego (fizycznego) i psychicznego, tzw. tolerancji, a zwłaszcza zjawiska abstynencji.
Pomijając kwestię uzależnienia organizmu od nikotyny, najsilniejszym czynnikiem warunkującym potrzebę palenia są odruchy psychomotoryczne, nabyte i utrwalone w praktyce palenia.
Dym tytoniowy
Wdychany przez palaczy (czynnych i biernych) dym tytoniowy powstaje w skutek niepełnego spalenia tytoniu.
Jest to pod względem fizykochemicznym heterogenny aerozol, składający się z fazy gazowej i rozpuszczonych w niej cząstek stałych.
W procesie spalania tytoniu wydziela się bardzo duża ilość ciepła, tzn. w strefie żarzenia liści może przekroczyć 900ºC(temperatura w jamie ustnej może w tedy osiągnąć nawet 60ºC ! ). Przy takich wysokich temperaturach spalania (600÷900 ºC) składniki dymu tytoniowego ulegają procesowi rozkładu termicznego (pirolizie) a aktywne cząsteczki łączą się ze sobą w procesie pirosyntezy. Dochodzi do powstania ponad 4000 substancji wpływających na działanie organizmu palaczaNikotynizm to stan nałogowego palenia (zażywania, żucia) wyrobów tytoniowych.
W skład dymu papierosowego wchodzą:
* Nikotyna - (C10H14N2) obkurcza ściany naczyń krwionośnych zwiększając ciśnienie krwi i powoduje zaburzenia rytmu bicia serca.
* Benzopiren - ma działanie silnie rakotwórcze. Po dostaniu się do wnętrza organizmu ludzkiego przeistacza się w substancję, która przyłącza się do guaniny wchodzącej w skład łańcucha DNA dokładnie w miejscach genu p53, które po zmutowaniu powodują najprawdopodobniej raka płuc. "Dzięki" jego działaniu około 90% przypadków zachorowania na raka płuc ma związek z paleniem papierosów. Szkodzi on nie tylko palaczowi, ale i wszystkim ludziom, którzy zmuszeni są wdychać w jego towarzystwie dym tytoniowy, jaki unosi się z palonych przez niego papierosów.
* Tlenek węgla - zmniejsza zawartość cząsteczek tlenu rozpuszczonych we krwi prowadząc do niedotlenienia narządów i tkanek wewnętrznych palacza. Powoduje zwiększenie ryzyka chorób serca.
* Ciała smoliste - powodują liczne nowotwory złośliwe.
* Cyjanowodór - gaz bardzo trujący (hitlerowcy używali go w komorach gazowych).
* Azotowe pochodne cukrów - wnikają do organizmu przez płuca. Przylegają do ścianek naczyń tętniczych, zwężając ich przekrój i stwarzając ryzyko wylewów oraz ataków serca.
* Arsen - stosowany jako trutka na szczury i na inne gryzonie, substancja silnie trująca.
* Fenole - substancje, które wnikając do układu oddechowego wraz z dymem tytoniowym niszczy rzęski komórek nabłonka, który wyściela oskrzela chroniąc je przed zanieczyszczeniami. Fenol niszcząc nabłonek zwiększa ryzyko dostania się do układu oddechowego chorobotwórczych mikroorganizmów i drobin ciał stałych.
* Polon - pierwiastek promieniotwórczy, silnie rakotwórczy.
* Formaldehyd - związek stosowany do utrwalania preparatów tkanek biologicznych.
* Aceton - trujący rozpuszczalnik organiczny, składnik farb i lakierów,
* Metanol - trucizna, składnik benzyn silnikowych oraz trujący alkohol powodujący ślepotę,
* Naftalen- środek owadobójczy,
* Tlenek węgla - składnik spalin, śmiertelnie trujący gaz, powoduje zaczadzenie,
* Amoniak - parząca substancja, drażniący gaz, stosowany w chłodnictwie, składnik nawozów mineralnych,
* Arsen - trujący metal ciężki, składnik chemicznych środków bojowych,
* Butan - kwas karbolowy, składnik środków żrących,
* Naftyloamina - składnik barwników, stosowany w drukarstwie.
Palenie papierosów w bezwzględny sposób niszczy zdrowie palacza. Organizm jest za słabo zaopatrywany w tlen, co osłabia wszystkie jego organy wewnętrzne i zmniejsza jego odporność na wszelkie chorobotwórcze drobnoustroje. U palaczy bardzo często występuje niedobór wielu witamin i mikroelementów, zwłaszcza witaminy C i witamin z grupy B. Palenie sprzyja powstawaniu miażdżycy, zawałom serca i udarom, a przede wszystkim powstawaniu licznych nowotworów, w tym wielu nowotworom złośliwym. Najczęstszymi nowotworami występującymi u palaczy są nowotwory płuc i krtani. Częste są również nowotwory jamy ustnej i przełyku. Paląc trzeba liczyć się ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na nowotwory nerek, żołądka, pęcherza moczowego i jelita grubego. Wzrasta też prawdopodobieństwo zachorowania na białaczkę.
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
|
|
|
|
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach
|
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
|